Před zákrokem

Každému zákroku předchází konzultace pohovor s chirurgem, informace by vám tedy měl předávat přímo váš operatér. Důkladně s vámi probere přípravu, postup, zodpoví vaše dotazy a především také posoudí, jak bude při zákroku modelovat vaši tvář. Může se stát, že nebudete vhodným kandidátem na zákrok který jste chtěli podstoupit / konzultovat a bude vám navrhnut jiný způsob řešení. Sdělí vám i důležité pokyny pro vás, které pokud po zákroku dodržíte, dosáhnete nejlepších výsledků.

Pokud se rozhodnete zákrok podstoupit, před další návštěvou nebo termínem výkonu projdete potřebným lékařským vyšetřením (EKG, odběr krve). Pokud máte obavy z anestezie, nejsou na místě – všechna ta vyšetření totiž podstoupíte právě z toho důvodu, aby vám anestezie byla správně indikována. Příjemným bonusem vstupní prohlídky může být i to, že se dozvíte, zda jsou hodnoty vaší krve a srdeční činnost v pořádku.

Pravděpodobně vás čeká také ultrazvuk tváří, aby se zhodnotila velikost tukových polštářků. Kuřáky nad 50 let čeká i rentgen plic. Před zákrokem nesmíte kouřit, proto ke svému chirurgovi buďte vždy upřímní a pokud kouříte, sdělte mu to při vaší schůzce, aby s vámi probral přesný postup a počet dnů které je potřeba před zákrokem abstinovat.

Před operací se nesmí užívat některé léky (lékař vám objasní jaké (především léky na ředění krve, jako je aspirin …) a probere s vámi i vaši osobní medikaci, pokud nějaké užíváte pravidelně), popřípadě na nějaký aktuální zdravotní (nebo psychický) problém. je velmi důležité být zcela upřímný v otázkách týkajících se vaší lékařské a psychiatrické anamnézy. Opomenutí důležitých informací může být nebezpečné a způsobit vám zdravotní problémy.

Na konzultaci si klidně přineste několik obrázků (stačí v telefonu) jak byste chtěli aby výsledek zákroku vypadal.

Během zákroku

Kdo je připraven, není překvapen. Před jakýmkoliv zákrokem je důležité mít co nejvíce informací, pak budete vědět co vás zhruba čeká a budete klidnější.

Délka zákroku je přibližně 45 – 60 minut. Každý je ale individuální a proto se délka může mírně lišit. Provádí se ambulantně, to znamená že po zákroku jdete rovnou domů, není potřeba zůstávat na klinice.

Bichectomie probíhá převážně v lokální anestezii, což znamená, že vám bude znecitlivěna pouze ta část obličeje, kde bude probíhat odstranění tukových polštářků. Zákrok je prováděn zevnitř dutiny ústní. Sem, podobně jako při zákroku u zubaře, se vám do tváře (u zubaře do dásní) vstříkne anestetikum proti bolesti (ucítíte jen drobné píchnutí a pak už jen tlak, nikoliv bolest). Pokud byste chtěli celkovou anestezii, neváhejte vaše přání probrat na schůzce s plastickým chirurgem.

Po anestezii bude proveden malý řez na vnitřní straně tváře poblíž horních stoliček, v délce zhruba 1 – 2 cm. Tímto řezem se lze dostat k tuku který se bude odstraňovat kauterizací (laserem). Nakonec se řez uzavře stehy, které se cca po týdnu samovolně rozpustí. Po uzavření řezu se proces opakuje na opačné straně obličeje.

Možná také budete chtít vylepšení více částí na těle nebo obličeji najednou – některé zákroky lze kombinovat, takže se neváhejte zeptat již při konzultaci. Nikdy se nebojte vyslovit nejen svá přání, ale i jakékoliv obavy.

Po zákroku

Nepohodlí je malé a zotavení snadné. Kromě radosti z vysněných tváří vás čeká samozřejmě i pooperační zotavování nebo-li rekonvalescence. Mnoho klientů se druhý den po zákroku cítí natolik dobře, že se mohou vrátit do práce, nicméně doporučujeme alespoň tři dny odpočívat, chladit a pospávat. Během rekonvalescence striktně dodržujte pokyny svého chirurga. Jakékoli informace o tom, jak následně ošetřit místo chirurgického zákroku, stejně jako užívání léků (antibiotika), které mají být použity během rekonvalescence, vše konzultujte s chirurgem nebo klinikou (myšleno neřiďte se radami které najdete na internetu).

Jelikož je bichectomie běžný a jednoduchý zákrok, není nutné se nijak dlouho omezovat. Po operaci budete několik dní odkázáni na měkká jídla. Modřiny jsou vzácné a obvykle minimální. Doba rekonvalescence trvá přibližně 7 dnů a úplný návrat k fyzickým aktivitám je doporučen za 3 týdny. Většina klientů potvrzuje, že rekonvalescence je s minimální bolestivostí, ale každý z nás má jiný práh odolnosti, tudíž se jedná o zkušenosti subjektivní.

Obličej bude citlivý, mohou se objevit drobné podlitiny nebo otok. Doporučujeme spát během prvních pár dnů ve zvýšené poloze hlavy. Měli byste se vyhnout předklonům a příliš intenzivní mimice. V prvních dnech bude důležité dbát na zvýšenou dezinfekci dutiny ústní a stravovat se v kašovité (tekuté) formě (popřípadně produkty jako Nutridrink, Mana, Fresubin, Ensure, Resource, Saturo a podobně). Určitě vynechejte pikantní a příliš kořeněná jídla. Po zákroku se někdy doporučuje speciální ústní voda. Proplachování může pomoci snížit riziko infekce pacienta a mělo by se používat přesně podle doporučení. Může být doporučeno proplachování například studeným odvarem z heřmánku.

Konečný výsledek zákroku nebude vidět, dokud otok neustoupí. Obvykle to trvá 4-6 týdnů, než k tomu dojde. Výsledky redukce tuku na tvářích jsou trvalé, nicméně vlivem přirozeného stárnutí se můžou měnit. Další vliv může mít nadměrné hubnutí nebo naopak nabírání na váze.

Komplikace vs. výhody

Komplikace, které mohou nastat:

  • infekce rány
  • krvácení
  • zranění příušní žlázy (vzácné)

Výhody a výsledky, na které se můžete těšit:

  • trvalé zeštíhlení tváří
  • zvýraznění lícních kostí
  • omlazení obličeje
  • vyšší sebevědomí
  • přidružené změny v estetickém vnímání obličeje (vjem plnějších rtů, výraznější linie čelisti, výraznější oči při úsměvu, apod.)