Často kladené dotazy / FAQ


Zde najdete nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně. Pokud máte další otázky, využijte formulář níže.
Má bichectomie nějakou věkovou hranici?
Ano. Určitě ji nemohou podstoupit nezletilí. U této operace, která se v posledních letech stala zcela běžnou, by pacienti měli být starší 20-25 let. Tuková tkáň na tvářích se od tohoto věku stává trvalejší. O zmenšení tváří by se proto nemělo uvažovat před dokončením dospívání.
Jaká jsou rizika bichektomie?
Bichektomie je obvykle bezrizikový, časově nenáročný, jednoduchý výkon. Riziko jeho komplikací je velmi nízké. Jako u každé operace je velmi důležité, aby měl chirurg velké zkušenosti s anatomií dané oblasti. Pokud se chirurgovi nepodaří vstoupit ze správného bodu, může při hledání bukálního tukového polštáře způsobit komplikace. Hledejte chirurga, který se specializuje na zákroky v oblasti obličeje.
Jaké je zotavení po zákroku?
Obvykle trvá 4-6 týdnu než se plně zotavíte. Většina klientů nemá během rekonvalescence žádné viditelné modřiny. Vzhledem k tomu, že řez je veden uvnitř tváře, nebudete mít během procesu hojení ani po něm žádné viditelné jizvy.
Můžu mít po zákroku propadlý obličej?
Pokud se odstraní příliš mnoho bukálního tuku, tak ano, můžete skončit s propadlou tváří. Proto je důležité se snažit zachovat přirozené rysy, než volit radikální cestu pro docílení vyrýsovaného obličeje. O správně volbě kliniky a chirurga ani nemluvě.
Může se bukální tuk vrátit?
Odstranění bukálního tuku je považováno za dlouhodobé řešení pro snížení nadměrné plnosti ve tvářích. Jakmile se tuk z těla odstraní, už se jen tak nevrátí. Nicméně, může se stát, že klient začne natolik přibírat na váze, že i bukální tuk se může v nějaké míře vrátit.
Doporučujete bichectomii v kombinaci s jiným zákrokem?
Záleží jaký je váš cíl, co chcete řešit nebo jak chcete vypadat. Nejčastěji se řeší bukální tuk v kombinaci s tzv. dvojitou bradou. Jelikož obojí způsobuje neostrou čelist, měkké lícní kosti a celkově kulatý, plný, baculatý tvar obličeje. Příčina bukálního tuku a dvojité brady je dobře známá, protože mnoho výzkumů zúžilo příčinné faktory na dvě hlavní proměnné: genetiku a tělesnou hmotnost. Proto se často spolu s bichectomií provádí i odstranění podbradku. Druhá nejčastější kombinace je s výplněmi brady nebo lícních kostí.
Je nějaká věková hranice pro tento zákrok?
Protože tukový polštář stále roste až do našich dvaceti, obvykle se doporučuje počkat se zákrokem až po dvacítce. Pokud již máte silnou kostní strukturu, odstraněním bukálního tuku byste mohli získat nežádoucí starší vzhled. Příliš brzké odstranění bukálního tuku může znamenat, že budete vypadat starší, než bylo zamýšleno. U kosmetické chirurgie, která je obvykle určena k zastavení nebo zpomalení známek stárnutí, to nemusí být výsledek, po kterém toužíte. Pokud je vám více než 30 let, můžete být na odstranění bukálního tuku ideální kandidát. Vzhledem k tomu, že tuk mezi 20 a 50 rokem mírně ubývá nebo se propadá, v návaznosti na váš věk má chirurg lepší představu o tom, kolik tuku odstranit.
Jak dlouho trvá hojení?
Během rekonvalescence můžete očekávat výrazné otoky a určité nepohodlí. Připravte se na to, že váš obličej bude během rekonvalescence vypadat plnější než před zákrokem. Budete fyzicky v pořádku a můžete se věnovat svým běžným činnostem, ale většina lidí si bere tři nebo čtyři dny volna, než nejhorší otoky zmizí. Kompletně otok ustoupí do tří týdnů.
Jaká jsou doporučení pro rychlejší rekonvalescenci?
V průběhu prvních tří dnů po zákroku doporučujeme měkkou stravu a vyhněte se všemu příliš horkému nebo kořeněnému. Pokud jsou pro vás tři dny moc, vydržte to alespoň 24 hodin. Předejdete tak podráždění v místě zákroku. Dodržujte pravidelný režim chlazení (podle pokynů svého lékaře), abyste snížili otok a pomohli zmírnit diskomfort. První tři dny si přikládejte studené obklady na tváře a pijte studenou vodu. První dva týdny doporučujeme nosit na noc podbradní řemínek, který dodává pokožce obličeje extra podporu, když se uzdravuje a stahuje se do nově vytvořených prohlubní. To pomáhá předcházet laxitě pokožky. Alespoň první týden spěte na zádech s extra podloženým polštářem pod hlavou.
Zmizí tuk ve tvářích při hubnutí?
Pokud zhubnete, můžete si všimnout určitého úbytku bukálních tukových polštářků. Stále však budou větší v poměru ke zbytku vašeho obličeje.
Odstranění bukálního tuku vs liposukce tváří?
Pokud chcete změnit tvar střední a spodní části obličeje, možná se ptáte, co je lepší volba. Bichectomie (odstranění bukálního tuku) nebo liposukce tváří. Liposukce tváří trvale odsaje tukové buňky v oblasti tváří a zrekonturuje spodní část obličeje. Odstranění bukálního tuku se soustředí na odstranění příliš velkého bukálního tukového polštáře, který narušuje harmonii a proporce vašeho obličeje. Toto určitě prodiskutujete při konzultaci s chirurgem. Budete informováni o výhodách i nevýhodách obou a rozhodnout se, co je pro vás nejlepší (popřípadě vám to doporučí chirurg a měli byste ho poslechnout).
Jak velké jsou řezy?
Velmi malé. Zpravidla je to 1 - 2 cm. Ale každý jsme jiný a může se stát, že bude potřeba ještě 1cm přidat. Nicméně jak už jsme si řekli, zákrok je z vnitřní strany tváří, takže žádné stopy po bichectomii nepůjdou vidět.


Nenašli jste zde odpověď na vaši otázku? Neváhejte se zeptat.


Formulář na dotazy

Na otázku vám odpoví některý z našich lékařů. Odpověď dostanete emailem a pokud se bude jednat o častěji pokládaný dotaz, otázku s odpovědí přidáme k ostatním na této stránce. Děkujeme že se ptáte.